Paraları olsa Urfa’yı havaya uçuracaklardı

Şanlıurfa’da yakalanan IŞID’lilerin paraları olsaydı birçok şehirde eylem yapacakları öğrenildi. Öte yandan O IŞID’lileri Urfanatik.com muhabirleri 3 gün önce görüntüledi.

Şanlıurfa’da ve Büyükşehirlerde eylem hazırlığında olduğu öğrenilen 4 IŞID’li M.E.S., A.H., N.A. ve İ.C. Şanlıurfa Emniyeti tarafından bugün yakalandı.

İşte o IŞID’liler için anlatılan şok detaylar;

10 AY ÖNCE SURİYE’DEN URFA’YA GELDİLER

Şanlıurfa’da tutuklanan IŞID’lilerin 10 ay önce Suriye sınırından geçerek Şanlıurfa’ya geldiği öğrenildi. Geldikleri ilk hafta parkta yatan IŞID’liler daha sonra Eyyübiye ilçesinde tuttukları bir evde yaşamaya başladı.

EMNİYET 10 AYDIR TAKİP EDİYOR

Şanlıurfa Emniyeti 10 ay önce giriş yapacaklarını öğrendiği IŞID’lileri takibe aldı. Sınırdan girmesinin ardından takibe alınan IŞID’liler Şanlıurfa Emniyeti tarafından dilenci ve çöpçü kılığında takip edildi. Anbean takip edilen IŞID’lilerin tüm hareketleri kayıt ve bilgi altına alındı.

IŞID EYLEM EMRİ VERDİ

Şanlıurfa’da kalan 4 IŞID’liye eylem emri sınır ötesi Suriye’den geldi. “Taksi tutun söylediğimiz adresten emanetleri (bombaları) alın” emri gelen IŞID’liler emri veren şahsa “Paramız yok, Emaneti alamayacağız” cevabını verdi.  Bunun üzerine IŞID’li yönetici “ Beklemede kalın ve bizden haber bekleyin” diyerek IŞID’lilere talimatı verdi.

BOMBA SINIRDAN GEÇEREK ŞANLIURFA’YA GETİRİLDİ

Yapılan görüşmenin ardından paraları olmadığını ifade eden IŞID’lilere bomba Suriye’den geldi. Sınırın diğer tarafından geçirilerek Şanlıurfa’ya getirilen bomba IŞID üyelerine bir parkta teslim edildi. Bombayı getirenler ise kayıplara karışarak şehri terk etti.

ATATÜRK HAVA LİMANINDAKİ EYLEMİN AYNISI YAPILACAKTI

Öte yandan ikamet adreslerinde yapılan aramalar neticesinde 2 adet susturucu takılı tabanca, 1 adet kaleşnikof marka silah, 6 adet mıknatıslı TNT patlayıcı, 1 adet canlı bomba yeleği ve 12 adet metal bilyelerle güçlendirilmiş TNT ve Fünye ele geçirildi.

Ele geçirilen silah ve TNT’lerin ardından soruşturma derinleştirildi. Yapılan soruşturma sonucunda geçtiğimiz günlerde İstanbul Atatürk Havalimanında yapılan saldırının aynısının yapılacağı öğrenildi.

Saldırı ilk olarak Kaleşnikof ve tabancalar ile başlayacak ve vatandaşlar taranacak, ardından ise bombacılar devreye girecek ve kendilerini patlayacakları bilgisine ulaşıldı.

HEDEFTE BÜYÜKŞEHİRLER VE URFA VARDI

Öte yandan yapılan soruşturmalar kapsamında ulaşılan bilgilere göre eylemin Büyükşehirlerde gerçekleştirileceği öğrenildi.

Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu büyükşehirlerde AVM’lerin hedef alınacağı öğrenildi.

URFANATİK.COM 3 GÜN ÖNCE GÖRÜNTÜLEDİ

Ayrıca Urfanatik.com muhabirleri 3 gün önce IŞID’lileri görüntüledi. Soruşturmanın selameti açısından görüntüler yayınlanmadı.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2016, 17:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER