Kerbela Kan Gölü! Bir Gecede 20 Ölü!

Irak’ta, yolsuzluklar nedeniyle ekim ayının başında patlak veren gösteriler durmak bilmiyor. 200'ü aşkın eylemcinin hayatını kaybettiği ülkede Kerbela şehri de karıştı. Kerbela kentinde güvenlik güçlerinin protestocuları dağıtmak için açtığı ateş sonucu sonucu 20 kişi hayatını kaybetti

Kerbela Kan Gölü! Bir Gecede 20 Ölü!

Irak’ta işsizlik, kamu hizmetlerinin yetersizliği gibi nedenlerle başlayan gösteriler, hükümetin aldığı sokağa çıkma yasağı, uyarıları ve reform vaatlerine rağmen devam ediyor. Şii nüfusunun yoğun olduğu ülkenin güneyindeki Kerbela kentinde valilik binası önünde toplanan protestoculara güvenlik güçlerinin rastgele ateş açması sonucu en az 20 kişinin öldüğü belirtildi.


ZİKAR KENTİNDE DE 7 KİŞİ CAN VERDİ

İHA'da yer alan habere göre bazı göstericiler, güvenlik güçlerinin gösterileri dağıtmak için açtığı ateş anını ve Kerbela hastanesinde bulunan cesetlerin görüntülerini paylaştı.
Zikar kentinde ise valilik binası önünde toplanan kalabalıkla güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmada 7 kişi yaralandı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI HALKI MEYDANA DÖKTÜ

Bağdat’ta protestocuların toplandığı Tahrir Meydanı'nda gece boyunca uygulanan sokağa çıkma yasağına rağmen yüz binlerce kişi toplandı. Hükümet konakları ve yabancı misyonların bulunduğu Yeşil Bölge’ye ulaşmak için Cumhuriyet Köprüsü karşısında toplanan kalabalık, bölgede bulunan binaların çatılarına çıktı.

Cumhuriyet Köprüsü karşısındaki Türk lokantasının çatısına çıkan protestocular, karşı yakadaki güvenlik güçlerini vurmak için mancınık kullandı.Bağdat'ta dün güvenlik güçleriyle protestocular arasında yaşanan şiddet olaylarında 5 kişi hayatını kaybederken 112 kişi yaralandı. Ölenlerin arasında üniversiteli bir genç kızın da bulunduğu öğrenildi.

SADECE 4 GÜNDE 100'Ü AŞKIN ÖLÜ

Tıp Fakültesi öğrencisi Nur Mervan, başına isabet eden biber gazı bombası nedeniyle olay yerinde hayatını kaybetti. Irak’ta verilen aranın ardından dördüncü gününe giren protesto gösterilerine ilişkin açıklama yapan Irak İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, hükümet karşıtı protesto gösterilerinde sadece son 4 günde hayatını kaybedenlerin sayısının 74'e çıktığını duyurmuştu. Ancak Irak basınında ölü sayısının 100’e yakın olduğu bildiriliyor.

İRAN'DAN IRAK'A SEYAHAT UYARISI

AA'daki habere göre de İran Dışişleri Bakanlığı, Irak'ın çeşitli kentlerinde meydana gelen gösteriler sebebiyle vatandaşlarına seyahat uyarısında bulundu. İran Dışişleri Bakanlığı sitesinde yayınlanan yazılı açıklamada, Irak'ın çeşitli kentlerinde meydana gelen gösteriler sebebiyle İran vatandaşlarından, ikinci bir emre kadar bu ülkeye seyahat etmemekten kaçınmaları istendi.

İHA

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2019, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER