Gece Kartalları Göreve Başladı, Polisin Yetkileri Onlarda da Var!

Bekçiler, uzun yıllar sonra Gece Kartalları adı ile yeniden İstanbul sokaklarında görev yapmaya başladı. 386 bekçi, saat 22:00'den sabah 06:00'ya kadar devriye gezecek.

Gece Kartalları Göreve Başladı, Polisin Yetkileri Onlarda da Var!

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce mahallelerde güvenliğin sağlanması için seçilen, Özel Harekat polislerinin de katıldığı derslerde araç durdurma ve silah kullanma teknikleri eğitimlerini başarıyla geçen 386 bekçi, ilk mesailerine çıktı. Kentin farklı noktalarında güneşin batışından (22.00-06.00) doğuşuna kadar görev yapacak bekçilere ilk gün devriyesinde polisler eşlik etti.

ŞİMDİLİK 386 BEKÇİ VAR

İstanbul'da 386 bekçi bu gece saat 22.00 itibari ile göreve başladı. Bekçiler ana caddelerde şüpheli buldukları şahısların kimlik kontrolünü ve üst araması yaptı. Daha sonra sokak aralarına geçen bekçiler düdük çalarak devriyelerine buralarda devam etti.

VATANDAŞ, SOKAKLARIN DAHA GÜVENLİ OLACAĞINA İNANIYOR

Bekçileri gören bir esnaf uygulamanın çok faydalı olacağına inandığını geçmişte de bekçileri gördüğünü ve artık geceleri huzur içerisinde iş yerini kapatıp gideceğini belirtti. Yasin Kaya isimli bir genç ise bekçileri babalarından duyduğunu ve daha önce hiç görmediğini belirterek, "Artık sokaklarımız daha güvenli olacak" dedi.

NOSTALJİ YAŞADILAR

Bazı vatandaşlar "bekçi" denildiğinde Kemal Sunal'ın "Bekçiler Kralı" filminin akıllara geldiğini, bekçileri gördüklerinde ve düdük sesini duyduklarında nostalji yaşadıklarını ifade etti.

HER MAHALLEDE EN AZ 2 BEKÇİ GÖREV YAPACAK

Her mahallede en az iki kişi nöbet tutacak bekçiler, ana ve ara arterlerde özellikle hırsızlık olaylarına karşı mücadele verecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER