Gazetecilerin tutuklanmasına İHD'den tepki

Geçtiğimiz gün Özgür Gündem Gazetesinin nöbetçi genel yayın yönetmeninin tutuklanmasına tepki gösteren İHD Şanlıurfa Şubesi, tutuklamaları kınayarak tepki gösterdi.

 Ahmet Bahçıvan İş Merkezinde gerçekleşen basın açıklamasında konuşan İHD Şanlıurfa Şube Eş Başkanı Atilla Yazar; “Baskı ve soruşturmaların hedefinde olan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla gazeteci yazar ve aydınların başlatmış olduğu, nöbetçi genel yayın yönetmeliği kampanyasına destek veren, Türkiye insan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin'in tutuklanması basın özgürlüğü adına kabul edilecek bir uygulama değildir.

İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Fincancı 1996 yılında, Birleşmiş Milletler uluslararası savaş suçları mahkemesi adına, Bosna-Hersek'te toplu mezarlarda çıkarılan cesetlerin otopsi çalışmalarında yer aldı. Filistin'e, Gazze'ye ve nice insan hakları mücadelesine eşsiz katkılar sundu, en son insan hakları derneğimizle birlikte, Cizre'de yaşanan vahşet bodrumlarında incelemelerde bulunup, raporlandırarak uluslararası alana sunması Fincancı' yı hedef haline getirdi.

13 Martta Nusaybin'de 14 Martta Şırnak'ta ilan edilen sokağa çıkma yasakları 3 Haziranda İçişleri Bakanlığının açıklaması ile operasyonların bittiğini basınla paylaşmıştı. 3 Hazirandan bugüne 20 gün geçmesine rağmen sivil halkın Şırnak ve Nusaybin'e giriş izni verilmedi. Bu da bize yürütülen operasyonların hukuka aykırı ve insan haklarının ihlali olduğunu göstermektedir. İnsan hakları kuruluşların görevi de hukuka ve insan haklarına aykırı durumları raporlandırıp kamuoyu ile paylaşmaktır. Sayın Fincancı' da bunu yapmıştır.

Özgür Gündem gazetesine baskılardan dolayı 3 Mayıs'ta başlatılan nöbetçi genel yayın yönetmeliği kampanyasında görev alan 44 kişiden 37 kişiye örgüt propagandası iddiasıyla soruşturma başlatılmıştır

Son günlerde düşünce, ifade ve basın Özgürlüğüne yönelik hukuk ve etik dışı uygulamalara son verilmesi gerektiğini defalarca yine bu alanlarda haykırmıştık. Artık yeter diyoruz. Akademisyenlere, gazetecilere, Aydınlara, sanatçılara, insan hakları savunucularına ve hatta milletvekillerine bu denli baskı altında olduğu bir ülkede artık demokrasi ve insan haklarından söz edilemez noktasına gelindi.

İfade özgürlüğü hakkını kullanan ve hak savunucusu olarak basın özgürlüğünden yana tutum alan arkadaşlarımızın üzerinde kurulmaya çalışılan yargı baskısını kınıyor, arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmalarını talep ediyor, demokratik kamuoyunu acilen duyarlılığa davet ediyoruz” dedi.

 Grup gerçekleşen basın açıklaması sonrası sesiz bir şekilde dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2016, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER