e-Devlet Kapısı’nda Hacker Şoku!

Milyonlarca vatandaşın özel bilgilerini içeren e-Devlet Kapısı sisteminde, hacker şoku yaşanıyor.

e-Devlet Kapısı’nda Hacker Şoku!

Bir vatandaşın ihbarı üzerine harekete geçen savcılık soruşturma başlattı. İddia edildiği gibi sistemde 'açık' varsa hepimizin özel bilgileri, kötü niyetli insanların birkaç tık uzağında. Sistemde yer alan bilgilerle dolandırıcılar, aklımıza hayalimize gelemeyecek birçok şeyi yapabilir ve mağduriyetlere neden olabilirler.

Olay geçtiğimiz günlerde meydana geldi. Bir vatandaş e-Devlet Kapısı Hizmet Sistemi’ne daha önce oluşturduğu şifresi ile girmeye çalıştı. Birkaç denemeye rağmen sisteme giriş yapamayan vatandaş hemen 160 numaralı çağrı merkezini aradı.

İNTERNET BANKACILIĞINDAN GİREBİLDİ

Bilgileri kontrol edilen vatandaşın, sistemde kayıtlı telefon numarasının farklı olduğu söylendi. Vatandaş  PTT’ye ya da internet bankacılığına yönlendirdi.

SİSTEMDE FARKLI BİR TELEFON NUMARASI!

İnternet bankacılığı üzerinden sisteme giriş yapabilen vatandaş sisteminde tanımadığı birisine ait telefon numarasının kayıtlı olduğunu gördü. Yani kendi e-Devlet Kapısı sistemine kendisinden başka birisinin giriş yaptığını ve iletişim bilgilerini bile değiştirdiğini gözlemledi. Söz konusu numarayı arayan talihsiz vatandaş telefon numarasının kullanılmayan yani boş bir hat olduğunu anladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER