05 Şubat 2017 Pazar 15:58
DEAŞ Operasyonu Gözaltı Sayısı 500'e Yaklaştı
banner23

 
 
Bu sabaha düğmeye basıldı.  Ankara,  İstanbul,  Bursa,  İzmir ve  Şanlıurfa başta olmak üzere çok sayıda ilde terör örgütü DEAŞ'a yönelik eş zamanlı operasyonlar sürüyor. Operasyonda  Ankara'da 60,  İstanbul'da 18,  Bursa'da 46,  Şanlıurfa'da ise 150 kişi gözaltına alınırken,  Konya'da da 75 kişi için gözaltı kararı olduğu öğrenildi. Gözaltı sayısı her geçen dakika artarken, şüpheliler sağlık kontrolünün ardından sorgulanmak üzere emniyet birimlerine götürüldü. Son olarak  Gaziantep,  Elazığ,  Adıyaman,  Hatay ve  Çorum'dan da operasyon haberleri geldi. Uluslararası haber ajansı AFP de DEAŞ'a yönelik büyük gözaltı operasyonunu abonelerine duyurdu.
 
ANKARA'DA SABAHA KARŞI HAREKETE GEÇİLDİ
 
Ankara  Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) Şube ekiplerince terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonda, çoğu yabancı uyruklu 60 şüpheli gözaltına alındı. Sabaha karşı  Ankara'nın  Sincan, Çubuk,  Yenimahalle ve  Mamak ilçelerinde birçok adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda çoğu yabancı uyruklu 60 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından sorgulanmak üzere Emniyet'e götürüldü.
 
İSTANBUL VE KOCAELİ'DE OPERASYON
 
İstanbul ve  Kocaeli'de ise terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonda 18 şüpheli gözaltına alındı.  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, DEAŞ terör örgütü yanlısı olarak faaliyet gösteren ve haklarında eylem hazırlığında oldukları şeklinde bilgiler bulunan, aralarında  İstanbul'da sorumlu düzeyde kişilerin de yer aldığı şüphelilere yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi.
 
Esenler,  Şişli,  Bağcılar,  Bahçelievler,  Maltepe,  Sultanbeyli,  Sancaktepe,  Güngören,  Beyoğlu,  Pendik ve  Ümraniye ilçelerindeki 20 adreste ve  Kocaeli'nde bir adrese operasyon düzenleyen ekipler, F.Z, Y.S, M.K, İ.K, Y.K, İ.A, M.Ç, Ö.Y, S.U, Y.A, F.T, A.U, V.K, H.E, R.C.K, A.T, B.S. ile yabancı uyruklu A.W olmak üzere 18 şüpheliyi gözaltına aldı. Şüphelilerin ikamet ve araçlarında yapılan aramada çok sayıda dijital malzemeyle örgütsel doküman ele geçirildi.
 
Ayrıca operasyonda yakalanan 10'u çocuk 14 yabancı uyruklu kişi, sınır dışı işlemleri için bölge polis merkezlerine teslim edildi.
 
 
ŞANLIURFA'DA 150 GÖZALTI
 
Şanlıurfa'da polis tarafından, terör örgütü DEAŞ'a yönelik Suriyeli'lerin kaldığı otel ve evlere düzenlenen eş zamanlı operasyonda 150 kişi gözaltına alındı.  Terörle Mücadele Şubesi polisleri, terör örgütü DEAŞ soruşturması kapsamında bir süredir izlemeye alınan Suriyeli'lerin yakalanması için bu sabah harekete geçti. Savcılık talimatıyla kentin çeşitli semtlerinde  Suriye uyrukluların kaldığı otel ve evlere polisler tarafından eş zamanlı baskın düzenledi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı baskınlarda 150 Suriyeli gözaltına alındı.
 
Halen devam eden operasyonda Suriyeli şüphelilerin kaldığı otel ve evlerde yapılan aramada çok sayıda dokümana da el konuldu. Sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürülen şüphelilerin, DEAŞ ile irtibatlarına yönelik sorgulanacağı bildirildi.
 
GAZİANTEP'TE 47 GÖZALTI VAR
 
Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında İl  Emniyet Müdürlüğü  Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, belirlenen 51 adrese operasyon düzenledi. Özel harekat ekiplerinin desteğiyle yapılan aramada çok sayıda örgütsel doküman ve belgeler ile bilgisayarlara el konuldu.
Terör örgütü DEAŞ üyesi oldukları ve örgütsel faaliyetlerde bulundukları iddiasıyla 47 zanlı gözaltına alındı. Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, emniyete götürüldü.
 
 
BURSA'DA 46 GÖZALTI
 
Bursa'da da terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonda 46 kişi gözaltına alındı. İl  Emniyet Müdürlüğü  Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Nilüfer,  Osmangazi, Yıldırım,  Gürsu ve  Orhaneli ilçelerinde belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonlarda DEAŞ üyesi oldukları iddiasıyla aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 46 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.
 
KONYA'DA 75 GÖZALTI KARARI
 
Konya'da ise terör örgütü DEAŞ'a yönelik yapılan soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 75 kişiye yönelik operasyon başlatıldı. Eş zamanlı sürdürülen operasyonda 30'dan fazla kişi gözaltına alındı.  Konya  Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından terör örgütü DEAŞ'a yönelik yapılan soruşturma kapsamında 75 kişi hakkında gözaltı kararı alındı.  Konya  Emniyet Müdürlüğü  Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Özel Harekat Polisi eşliğinde bu sabah belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. Sürdürülen operasyonda ilk etapta 30'un üzerinde kişi gözaltına alındı. Diğer şüphelileri de yakalamak amacıyla operasyona devam edilirken bu kişilerin örgüte lojistik destek sağladığı ve  Suriye gidip- gelerek örgütle temasa geçtikleri ileri sürüldü.
 
 
'YAKIŞIKLI ÇIKAR MIYIZ?'
 
Gözaltına alınan şüpheliler sağlık kontrolünden geçirilmek üzere  Konya Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi. Şüphelilerden birinin, kendisini görüntüleyen gazetecilere "Yakışıklı çıkar mıyız? Biraz yakışıklı çıkarız mıyız?" dedi. Soruşturma sürdürülüyor.
 
Gözaltına Alınan DEAŞ Şüphelisi: Yakışıklı Çıkar Mıyız?
 
ADANA'DA EYLEM HAZIRLIĞINDAKİ 25 KİŞİ YAKALANDI
 
Adana'da da terör örgütü DEAŞ'a yönelik düzenlenen operasyonda haklarında sansasyonel eylem hazırlığında oldukları şeklinde bilgilerin de bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı.  Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şafak vakti terör örgütü DEAŞ'a yönelik  Yüreğir ilçesi, Yeşilbağlar ve Kiremithane mahallelerinde operasyon başlattı. Aralarında özel harekat polisinin de bulunduğu yaklaşık 500 polis iki mahallede 53 adrese şok baskın yaptı. Yapılan baskınlarda 25 kişi gözaltına alındı.
 
Şüphelilerin DEAŞ yanlısı olarak faaliyet gösterdiği ve sansasyonel eylem hazırlığında oldukları ileri sürüldü. Zanlılar sorgulanmak üzere emniyet müdürlüğüne götürüldü.  Adana polisi geçtiğimiz günlerde de DEAŞ'a operasyon yapmış, 7 kişiyi gözaltına almıştı.
 
 
BİNGÖL'DE 17 GÖZALTI
 
Bingöl'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile terör örgütü DEAŞ'e yönelik operasyonlarda 7'si rütbeli asker 17 kişi gözaltına alındı.  Bingöl  Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, FETÖ/PDY ve DEAŞ'e yönelik yürütülen soruşturmalar çerçevesinde FETÖ'nün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullanıcısı olduğu tespit edilen 7 rütbeli asker ile DAEŞ şüphelisi 10 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Açıklamada, İl  Emniyet Müdürlüğü  Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince adreslerine düzenlenen operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemlerinin devam ettiği kaydedildi. Açıklamada, daha önce gözaltına alınan 3 infaz koruma memurunun ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ifade edildi.
 
İZMİR'DE EYLEM YAPACAKLARDI
 
Öte yandan  İzmir'de de bu sabah düzenlenen operasyonda DAEŞ silahlı terör örgütü adına çatışma bölgelerine gidip gelen, halen çatışma bölgeleriyle irtibatlı olup eylem hazırlığındaki 9 kişi gözaltına alındı.  İzmir  Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nun talimatı ile  İzmir merkez ve  Menemen ilçelerinde 9 adrese eş zamanlı olarak operasyon yapıldı. Operasyonlarda 9 şüpheli gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramada ele geçirilenler arasında 1 av tüfeği, 1 adet ruhsatsız tabanca ile FETÖ terör örgütü lideri  Fetullah Gülen'e ait kitapların da olduğu iddia edildi.
 
 
ADIYAMAN MERKEZLİ 5 İLDE 10 GÖZALTI
 
Adıyaman merkezli 5 ilde de terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonda 10 şüpheli gözaltına alındı. İl  Emniyet Müdürlüğü  Terörle Mücadele Şubesi ekipleri,  Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde,  Suriye'deki çatışma bölgelerindeki teröristlerle irtibatlı oldukları, örgütsel toplantılar düzenleyerek propaganda yaptıkları ve terör örgütüne eleman kazandırmaya çalıştıkları öne sürülen şüphelilere yönelik  Adıyaman,  İstanbul,  Manisa,  Gaziantep ve  Samsun'da 84 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.
 
Özel harekat ekiplerinin desteğiyle kent merkezinde 39,  Kahta,  Besni ve  Gölbaşı ilçelerinde 15, diğer 4 ilde de 30 olmak üzere 84 adreste yapılan aramada çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi. Operasyonda terör örgütü DEAŞ mensubu oldukları iddiasıyla 10 şüpheli gözaltına alındı.
Sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar, emniyete götürüldü.
 
ELAZIĞ'DA 12 GÖZALTI
 
Elazığ'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonda 12 şüpheli gözaltına alındı.  Elazığ  Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde İl  Emniyet Müdürlüğü  Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince terör örgütü DEAŞ'a yönelik yürütülen soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen 16 şüphelinin yakalanması için kent merkezi ve ilçelerde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda yakalanan 12 kişi,  Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra emniyete götürüldü. Diğer 4 kişinin yakalanmasına çalışılıyor.
 
 
ÇORUM'DA DEAŞ OPERASYONU: 19 GÖZALTI
 
Çorum'da düzenlenen DEAŞ operasyonunda aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı.
 
Çorum İl  Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerince terör örgütü DEAŞ'a yönelik belirlenen adreslere sabaha karşı eş zamanlı operasyon düzenledi. İl merkezi ve bazı ilçeleri de kapsayan operasyonda belirlenen adreslerde arama gerçekleştirildi. Yapılan baskınlarda aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar sağlık kontrolü için  Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi. Ardından sorgulanmak üzere İl  Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
 
HATAY'DA 38 KİŞİ YAKALANDI
 
Hatay'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonda 38 kişi gözaltına alındı. İl  Emniyet Müdürlüğü  Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, merkez ve ilçelerde terör örgütü DEAŞ'a yönelik bazı adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda 38 kişi gözaltına alındı. Soruşturma sürüyor.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.