17 Ekim 2015 Cumartesi 11:31
ÇOCUKLAR, UYUŞTURUCUDAN KURTULMAK İÇİN EVLENDİRİLİYOR!
banner23
 Umut DELİ

Şanlıurfa’da son zamanlarda yaşanan uyuşturucu madde kullanımında gelinen noktayı ele almak için Yeşilay Şanlıurfa Başkanı Muharrem Çelik, Gazetemize önemli açıklamalarda bulunarak önemli bilgiler verdi. Geçtiğimiz hafta içerisinde 5 çocuklu bir babanın madde bağımlısı olması nedeniyle intihar etmesinin ardından kentteki kullanım oranını araştırdık ve rakamsal bilgi veremesek de alınan bilgiler doğrultusunda madde kullanımın korkutucu olduğu gerçeği ortaya çıktı.

 

Konuyla ilgili görüşlerinizi aldığımız Şanlıurfa Yeşilay Başkanı Muharrem Çelik: “ Şanlıurfa Doğumluyum, Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü mezunuyum. Sınıf Öğretmeni olarak görev yapmaktayım. 26 yıldır resimle uğraşıp yurt genelinde 21 kişisel, 70 karma resim sergisi gerçekleştiren 3 yazılı eserim olan, birçok STK aktif görevim mevcut, yazı ve resim dalında ulusal derecelerim var. 4 yıldır Yeşil Ay Cemiyetinin Şanlıurfa Temsilciliği ve Şube Başkanlığını yürütmekteyim. Evli ve 4 çocuk babasıyım

ŞANLIURFA’DA DA 4 YILDIR YEŞİL AYDA AKTİF BİR ŞEKİLDE GÖREV YAPIYORSUNUZ, BU ANLAMDA SON ZAMANLARDA YAŞANAN UYUŞTURUCU MADDE KULLANIMINDAKİ ORAN NE DURUMDA?

 Madde bütün dünyada ve ülkemizde olduğu gibi ilimizde de varlığını göstermektedir. Bunu net olarak rakamlarla belirtmekten ziyade ile toplumda görülen vakalar ve kullanıcıların hastalık sürecinde de ailelerin mağduriyetlerine bakıldığında maalesef madde bağımlıları varlığını ve konumunu, halen korumaktalar. Buda bizlerde endişe uyandırmaktadır. Bunu bir ok sebebi vardır. Bunlardan biri ailelerin bu ko0nuda bilinçsiz olmaları ve sorunun kendi geleneksel yöntemleri ile çözmeye yani dayak, gizlemek, bağlamak, acil olarak apar topar evlendirmek, dışlamak, ilişkiyi kesmek gibi yöntemlerle sorunu çözmeye çalışıyor bazı aileler. Buda madde bağımlıların, bağımlılıktan kurtarmak yerine daha çok gencin maddeye sevk etmekte. Bu görünümlerin ötesinde de zaman zaman ilimizde bağımlıların ölüm vakalarıyla karşılaşmaktayız. Maalesef geçtiğimiz hafta ilimizde 35 yaşında bir 5 çocuk babası gencin intiharını incelediğimizde kişinin madde bağımlısı olduğu ortaya çıkmaktadır. Burada şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İlimizin birçok sorunlarının başında en ciddi sorun ve çözüm bekleyen ama tüm toplumca sahiplenmesi gerek maddede bağımlıları gelmektedir.

URFA’DA, ŞUANA KADAR SİZİN TESPİT ETTİĞİNİZ VE HAYATA YENİDEN KAZANDIRDIĞINIZ GENÇLER VAR MI?

Biz Yeşil Ay olarak toplum madde bağımlıları ve diğer zararlı alışkanlıklar konusunda aydınlatma felaketten önce felaketin geldiğini ve felakete karşı nasıl baş edebileceği yöntemlerini halkımıza anlatırız. Dolayısıyla sağlık bakanlığına bağlı AMATEM’ler de bu tür rahatsız o9lan kişilerin tedavi etmesiyle yükümlüdür. İlimizde böyle bir merkezîn olmayışı ister istemez kişinin tedavi edilmesine güçlük çıkarmaktadır.  İlimizde SODES projesi kapsamında 2011 yılında bir STK’nın öncülüğünde küçük bir rehabitalasyon merkezi oluşturuldu ve o rehabitalasyon merkezinde de ciddi tedavi oranlarıyla karşılaştık. Bizde bize gelen hastaları başta ilimizdeki SODESE bağlı rehabitalasyon merkezine yönlendiriyoruz. Orada çok ciddi anlamda düzelen ve maddeyi azaltıp bırakan örneklerle karşılaştık.

URFA’DA, UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE NASIL OLUR, NE YAPILMASI LAZIM?

Urfa çok zengin ve çok farklı boyutları olan bir şehirdir, bu şehrin özelliklerini bu anlamda harekete geçirdiğimizde inanıyorum ki, şehir kendi imkanıyla bağımlılıktan tamamen arınır. Yıllarca çok kez kötü amaçlarla kullanılan aşiretçilik yapımızı bağımlıları bağımlılıktan kurtarmak için kullanmaya kalkıştığımız zaman görünecektir ki, madde bağımlılığı ortada kalkacaktır. Yani aşiretler, aşiret mensuplarının arasında yanlış yapan ve yanlış alışkanlıklara sahip olan kişilerin aşiret mantığıyla kişiye yaptırım gücü ya da, sahiplenme gücü ile aşiretindeki gençlerin bu tür bağımlılıklardan kurtarabilir. Aşiret ’de geçmişe baktığımız zaman aşiret, yanlışı kabul etmez, düşüncesiyle aşiret bireylerine aşiretten gelecek yaptırımdan dolayı güç sahiptir. Dini değerler çok ön planda, cemaatler ve şeyhler, alimler bu anlamda kendi bilgilerini ve mensuplarına konunun hassasiyetini tam olarak aktardığında bu insanlarda bu anlamda da üzerine düşeni yapacaklardır. Örnekleri bölgemizde görmekteyiz, Adıyaman Menzil Şeyhinin müritlerine verdiği talimat doğrultusunda müritler bu konunun üzerine canla başla çalışmaktadırlar. Urfa’nın başta müzik, sıra geceleri, çiğ köftesi meşhurdur. Bu tür eğlenceli ortamlarda gençlerin uyarılması ve gençlerin başka yere gitmemeleri için çalıştırıp boş zaman bulmayacak ve maddeye ulaşamayacaktır.

Bu örnekleri Urfa açısından çoğaltmak mümkündür. Hele hele Urfa’nın kurtuluş una baktığımızda toplumsal iş birliği, birlikte hareket etme, gücünü getirdiği başları, görmekteyiz. Yani, Urfalı bir konuda karar verdi ise kim gelirse gelsin Allahtan başka ne olursa olsun Urfalı bildiğini okur. Ve dediğini yapar. Bunu çok yakın tarihte siyasi örneklerinde de görmekteyiz.

  PEKİ, YEREL YÖNETİMDE KİM NE YAPTI VEYA BİR DEYİŞLE BU ÇOCUKLARIN MADDEDEN UZAKLAŞMASI İÇİN ELLERİNİ TAŞIN ALTINA KOYDU MU?

Yerel anlamda yöneticilerimiz çok ciddi vaatleri oldu. Ufak tefek çalışmalar, projeler de yapıldı ve yapılmakta. Ama ciddi anlamda 4 Belediyemizde de somut bir çalışmayı daha göremedik. Yapılacak olanların sürekli haberlerini almaktayız. Burada hepimizin beklentisi yapılacakların, bir an önce yapılım hayata geçirilmesidir. Burada tedavi merkezleri, rehabitalasyon merkezleri, kültür merkezleri, meslek edinme merkezlerini kast etmekteyim. Bunların en somut örnekleri Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığına bağlı yerleri görmekteyiz. Umarız verilen vaatler en kısa sürede yerine getirilir ve gençlerimiz tedavi edilir.

GENÇLERİMİZE ÇAĞRINIZ NEY?

Gençler geleceğimizin teminatıdır ülkemizin zengin kaynağıdır. Gençler hayata bir defa geliyoruz şartlar ne olursa olsun yaşamak mutlu olmak bizim hakkımız. Bu haklarımızı çevremizdeki yanlış kişilerin yönlendirmesine müdahale etmesine fırsat vermeyelim.

SAYIN VALİMİZİN DESTEĞİ VAR MI, SİZİNLE İŞTİŞARE YAPIYOR MU?

Şanlıurfa Valimiz İzzettin Küçük, göreve geldiği günden itibaren bizimle çok sıkı bir ilişki içerisindedir. Özellikle gençlerimizi kurtarmak babında elinden gelen her türlü desteği vermekte olup halen de vermektedir. Kurumlar arasındaki diyalogumuzu sayın valimizin desteği ile hızlı ve çözümlü bir şekilde buluyoruz. Sayın Valimiz bütün çalışmalarımızda yer alarak bize destek verip gerek maddi gerek ise manevi desteklerini hiçbir zaman esirgememiştir. Bu anlamda da kendisine çok teşekkür ediyoruz.

AİLELER NE YAPMALI

Aileler, ilk olarak madde bağımlılığı konusunda bilinçlenmeli, çocukları ve gençleriyle diyalog içerisinde olmalı, onların çevrelerini ve yeteneklerini iyi bilmeli. Sorun olduğu takdirde konuşarak uzmanlardan da yardım alarak kısa zamanda çözmeye gidilmeli. Bağımlılıkta iki temel unsur önemlidir, erken teşhis, tedaviyi isteme. Bu Dünyanın her tarafında da böyledir. Çocukları madde bağımlılığından kurtarmak için evlendirmemeli, darp edilmemeli, benim çocuğum olmaz yapamaz dememeli, utanma psikolojisine girilmemeli.

Son Güncelleme: 17.10.2015 11:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.