Başbakan açıkladı; 36 kişi hayatını kaybetti

Dün akşam saatlerinde 3 canlı bomba tarafından gerçekleştirilen canlı bomba saldırısının ardından olay yerinde incelemelerde bulunan Başbakan Binali Yıldırım, hayatını kaybeden kişi sayısının 36 olduğunu bildirdi.

Başbakan açıkladı; 36 kişi hayatını kaybetti

 Dün akşam İstanbul Atatürk Havaalanı önünde 3 canlı bomba tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırının ardından Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Efkan Alâ ve İstabul Valisi Vasıp Şahhin ile beraber patlamanın yaşandığı alanda yüksek güvenlik önlemi alındı. İncelemelerde bulunan Başbakan Binali Yıldırım, açıklamalarda bulundu;
Başbakan Binali Yıldırım, "Şu ana kadar yapılan tespitlere göre 36 kişi hayatını kaybetmiştir. Ayrıca çok sayıda yaralanma meydana gelmiştir. Yaralılar değişik hastanelerde tedavi altına alınmıştır. Bu vesileyle hayatını kaybeden bütün sivil insanlara Allah'tan rahmet diliyorum, yakınlarının acılarını paylaşıyorum. Yaralılara da acil şifalar temenni ediyorum" dedi.
"Terörün küresel bir tehdit olduğu bu olayda bir kez daha apaçık ortaya çıkmıştır. Bu saldırı masum insanları hedef alan alçakça planlanmış bir terör eylemidir. Ülkemizin bölücü terörle amansız bir mücadele verdiği ve önemli ölçüde başarı sağladığı, milletimizin huzur ve güvenini tesis ettiği bir dönemde, ayrıca komşularımızla normalleşme sürecinin başladığı bir anda böylesine alçakça bir terör olayının gerçekleştirilmesi manidardır. Bir kez daha anlaşılmıştır ki terör bütün ülkeleri, milletleri tehdit eden küresel bir olaydır. Terörle mücadele de küresel ölçekte, karşılıklı iş birliğiyle sürdürülmelidir. Amacı,hedefi ne olursa olsun, hangi cenahtan gelirse gelsin ülkemiz bu alçakça saldırıların üstesinden gelecek güce ve kararlılığa sahiptir. Bütün vatandaşlarımızın bu menfur olay karşısında birlik ve beraberlik içerisinde dayanışmayla, birbirine kenetlenmesi, terörle mücadeleye verilecek en güzel cevap olacaktır. Bir kez daha bu menfur olayda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletçe başımız sağ olsuntemennisinde bulunuyorum" ifadelerini kullandı.
"Tüm bu detaylar biliniyor, arkadaşlarımız bütün ayrıntıları tespit ettiler. İlerleyen zaman içerisinde olayın oluş şekli bütün yönleriyle açığa çıkacaktır. Şu bilinmelidir ki hava alanının gerek gidiş, gerek geliş istikametinde herhangi bir güvenlik zafiyeti söz konusu değildir. Canlı bombaların aynı zamanda silah bulundurmaları olayın vahametini artıran bir neden olmuştur. Bunun da bilinmesinde yarar vardır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2016, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER