10 Aralık insan hakları günü!

10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü nedeniyle Şanlıurfa Barosu tarafından Adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin posterleri avukatlar tarafından taşındı.

 Umut DELİ

10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü nedeniyle Şanlıurfa Barosu tarafından Adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin posterleri avukatlar tarafından taşındı.

Şanlıurfa Barosu tarafından Adliye Binası önünde basın açıklaması gerçekleştirilerek 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle öldürülen Tahir Elçi posterleri taşınarak şiddetin önlenmesi istendi.

 Şanlıurfa Barosu İnsan Hakları Komisyon Başkanı Serdil İzol, burada yaptığı açıklamada: “Urfa barosu olarak insan hakları haftasında basın açıklamamızı insan haklarının yılmaz savunucusu sevgili Tahir Elçi’ye ita fen yapıp; Tahir Elçi’yi saygı ve şükranla anarak, mücadelesinin insan hakları mücadelemizde yolumuza ışık tutacağını belirtiriz. Urfa barosu olarak insan hakları haftasında basın açıklamamızı insan haklarının yılmaz savunucusu sevgili Tahir Elçi’ye ita fen yapıp; Tahir Elçi’yi saygı ve şükranla anarak, mücadelesinin insan hakları mücadelemizde yolumuza ışık tutacağını belirtiriz.

Bugün insan Hakları Evrensel bildirgesinin Paris'te Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilişinin 67.Yıldönümü, Bildirgeye göre; herkes, ırk, renk, cins, din, siyasal ya da başka herhangi bir ayrılık gözetmeksizin, bildiride yazılı bütün haklardan ve özgürlüklerden yararlanma hakkına sahiptir. Ne Yazık ki İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde Yer Alan Hak ve Özgürlüklere dayalı Uluslararası bir düzen hala kurulamamıştır. İnsanlar ırkından renginden cinsinden dilinden Dininden mezhebinden, etnik kimliğinden, cinsel tercihinden, siyasi ve vicdani kanaatinden ötürü ayrımcılığa tabi tutulmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde insan hakları haftası kutlamalarla karşılanırken ülkemizde ağır hak ihlalleri ile karşılanmaktadır, 2015'te diyalog ve çözüm sürecinin tıkanması ve akabinde Dolmabahçe mutabakatının tanınmayıp, şiddet ve çatışma ortamının tırmanmasıyla hak ihlalleri kaygı verici bir artışa neden olmuştur; İşkenceler, , keyfi ve uzun süren tutuklamalar, düşünce ve ifade özgürlüğü, tutuklu gazeteciler, cezaevinde ölümle- ,kadına Abonelik şiddet, çevre ve ekolojik sorunları, toplanma ve gösteri yürüyüşüne yönelik müdahalelerin öne çıktığını görüyoruz. Son dönemlerde Valiliklerce ilan edilen sokağa çıkma yasağı kararlarıyla birlikte hak ihlalleri tavan yapmıştır, insanlar sokak ortasında katledilmiş, cansız bedenler sokak ortasında teşhir edilerek ve zırhlı araçlara bağlanıp yerlerde sürüklenmiştir, politikacılar gözaltına alınıp tutuklanmış, insanlar gözaltında ve gözaltı yerleri dışında Cinsel saldırıya varan insanlık dışı muameleler gerçekleştirilmiş insanlık onuru hiçe sayılmıştır.2015 yılını İnsan hakları konusunda savaşın en çirkin yüzünün yaşandığı mültecilerin çıkarcı devletlerarasında bir pazarlık konusu olduğu, Akdeniz de yaşamını yitiren, insanlığın kıyıya vurduğu, Alan Kurdi 'nin şahsında ve Binlerce insanlık dramının yaşandığı utanç yılı olarak geride bırakıyoruz.

Ülkemizde yaşanan anayasada ve uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınmış olan yaşama hakkı ve toplantı, gösteri ve yürüyüş hakkına en ağır ihlallerden olan Suruç Ve Ankara Katliamının faillerinin bulunması ve yaşam hakkına en ağır darbeyi vurdukları gibi hak ettikleri cezayı almaları halk nezdinde bir nebze de olsa umut aşılayacaktır. İnsan Hakları Savunucuları ve İnsan Hakları Komisyonu olarak hak ihlallerinin, faili meçhul cinayetlerin yaşanmadığı, herkesin eşit olduğu hiç kimsenin ötekileştirilmediği bir ülke ve hukuk sistemini sağlamaya katkıda bulunmak amacıyla var olan tüm hukuki ve insani yaptırım gücümüzle mücadele edeceğiz ve gerçekleşmiş tüm hak ihlallerinin takipçisi olacağız. Bu mücadelemizde tüm STK ve kurum ve kuruluşların destek ve katkısını sunmasını bekleriz. Hak ihlallerinin yaşanmadığı, eşitlikçi bir devlet yönetiminde insan hakları haftası kutlamak umuduyla”

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2015, 14:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER