Hazine Değerindeki ‘Millet Hanı’ Kaderine Terk Edildi

Şanlıurfa’nın en büyük tarihi hazinelerinden biri olan Millet Hanı, uzun zamandır yapılan restorasyon çalışmaları durmuş aşamasında. Sadece Urfa’nın değil Türkiye içinde önemli bir tarihi hazine olan Millet Hanı ne zaman Urfa’ya kazandırılacak.

Hazine Değerindeki ‘Millet Hanı’ Kaderine Terk Edildi

Şanlıurfa’nın tam merkezi bölgesinde yer alan ve Türkiye’de Topkapı Sarayından sonra en büyük anıtsal eser olarak tescil edilen tarihi Millet Hanı, bin yıllık tarihi geçmişi ile yıllardır beklenen ilgiyi pek görmedi. Yaklaşık 5 yıldır restorasyon çalışmalarının yapıldığı ve gerekli derece çalışmaların yapılmaması ile tarihi hazine olduğu yerde duruyor.

2014 yılından beridir gün yüzüne çıkartılıp, önce Şanlıurfa’ya daha sonra Türkiye tarihine kazandırılmaya çalışılan, Millet Hanı şehrin simgelerinden biri olmasına rağmen gelen turistler ve Urfalılar dahi pek varlığından haberi yok. 2014 yılından başlatılan restorasyon çalışmalar kapsamında gün yüzüne çıkarıldıktan sonra 5 yıldızlı otel olarak şehre hizmet vermesi söyleniyordu. Ama üzerinden yaklaşık 5 yıl geçmesine rağmen bir türlü gereken derecede çalışmaların yapılmaması bazı aksaklıklar duran restorasyon çalışmaları ile birlikte pek göz acıcı bir çalışma ve hizmet yapılmadı. Eski tarihlerde çok amaçlı işlerde ve görevlerde kullanılan ve sembolik bir tarihi yapı olan Millet Hanı’nı son zamanlarda Şanlıurfalı vatandaşların ve şehrin önde gelen şehri takip eden kişiler tarafından tepkilere neden oldu.

Hala atıl durumda

Tarihi, kültürü ve medeniyeti bakımından Türkiye’nin en zengin şehirlerinden olan Urfa’da bulunan Millet Han’ına benzer yapılar Türkiye’de birçok yerde bulunuyor. Ama birçok Millet Hanı restorasyondan geçerken Şanlıurfa’da ise hala atıl durumda. Gaziantep’te de bulunan millet hanı oldukça titiz bir çalışma sonucu restorasyon çalışmaları yapılarak halkın ve turistlerin sosyal alan olarak kullanımlarına açıldı.


‘Kültür Cellatları kol geziyor’

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Fatih’te yaptığı konuşmada böylesi değer taşıyan tarihi yapıların önemine vurgu yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında böyle değerlerin önemini şu sözleri ile ifade etti, “Hâlâ önüne geçemediğimiz şekilde tarih ve kültür cellatları kol geziyor. Güya aslına uygun şekilde restore edilen ama duvarlarındaki horasan sıvalarının kazınıp üzeri çimentoyla, kumla kaplanan nice eserler duyduk, gördük"  diyerek tepkisini dile getirdi.

MİLLET HANI'NIN GEÇMİŞİ

Şehir merkezindeki Samsat Köprüsü ile Hacı Kamil Köprüsü arasında bulunan ve yaklaşık bin yıllık olduğu tahmin edilen Millet Hanı, Türkiye'nin en büyük hanlarından olup Osmanlı Dönemi'nde Şanlıurfa'da inşa edilen ilk anıtsal yapı olma özelliğini taşıyor.

Geçmişte Ermeni yetimhanesi ve toplama merkezi olan Millet Hanı, 1950 yıllarından Süvari Kışlası olarak da kullanıldı. Avlusunun kuzeydoğu köşesinin ikinci katında asker ekmeği yapan bir fırın, nizamiye karşısında askerlerin kullandığı hamam bulunuyor. Tarih boyunca çeşitli amaçlar için kullanılan Millet Hanı, Sultan 2. Abdülhamit döneminde 1890'lı yıllarda çekilen fotoğrafta ''Askeri Şahanesi'' olarak geçiyor. Yine başka bir eski fotoğrafta ise ''Alman Yetimhanesi'' olarak hizmet veren Millet Hanı, bir süre de belediye ambarı olarak kullanıldı. Tarihi han, uzun süredir kullanılmıyordu.
 

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2018, 06:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
öz urfalı
öz urfalı - 1 yıl Önce

ş.urfanın sahibi yok burası antebin veya başka bir şehrin elinde olsaydı şimdi topluma kazandırılmıştı ne yazık ki degerlerimize sahip çıkmaktan çok cebimizi doldurmanın derdindeyiz

misafir
misafir - 1 yıl Önce

millet hanı restarosyonun bitmesi urfa turizmine büyük katkı sağlar diye düşünüyorum

eyup
eyup - 1 yıl Önce

bu tarihi yapı ve etrafındaki çevre düzenleme yapılırsa urfaya ne kadar büyük kazanç sağlayacağın biliyorlusunuz.... bu tarihi yapılar antebin elinde olsaydı şimdi urfadaki butun oteller ve esnaflar full çekiyordu

SIRADAKİ HABER