Adıyaman’da Düzenlenen Festival’de Çiğköfte Damga Vurdu!

Çiğköftenin tescilli kenti Adıyaman’da düzenlenen Gastronomi Günleri’nde acının en tatlı hali olan çiğköfte ön plana çıktı.

Kentte geçen yıl ‘çiğköfte festivali’ olarak kutlanılan ancak bu yıl ismi ‘Gastronomi Günleri’ olarak değiştirilen etkinlik bu yıl 4-5 Ekim tarihlerinde kutlanıyor. Adıyaman Valiliği, Belediye, İpekyolu Kalkınma Ajansı, Üniversite, Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklaşa düzenlediği etkinlik mehter takımının marşları eşliğinde gerçekleştirilen kortej ile başladı.

Mimar Sinan Kültür Parkı önünde başlayan ve Demokrasi Parkı'nda son bulanan kortej Adıyaman’ın yöresel yemeklerinin fotoğraflarının yer aldığı serginin gezilmesiyle devam etti. Protokol üyeleri etkinliğin açılış kurdelesini kestikten sonra çiğ köfte leğenlerinin başına geçerek başta gazeteciler olmak üzere çiğ köfte ikramında bulundu. Etsiz çiğköftenin tescilini alan Adıyaman’da düzenlenen Gastronomi Günleri'nde vatandaşlara çiğ köfte dağıtıldı.

"Adıyaman’ın Bütün Güzelliklerini Yerinde Görmelerini Tavsiye Ediyorum”

Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, Adıyaman’ın tarihi ve kültürel zenginliği olan bir kent olduğunu belirterek, “Adıyaman’ı görmek için bir çok sebebimiz var. Başta çiğ köfte olmak üzere birçok yöresel zenginliğe sahip. Tarım ürünlerinin yetiştirilmesinde de önemli bir potansiyele sahip. Bu güzellikleri görerek yaşamak gerekiyor. Bu çiğ köftenin tadını Adıyaman’ın havasıyla suyuyla beraber tatmak gerekiyor. O yüzden bütün vatandaşlarımızı Adıyaman’ın bütün güzelliklerini yerinde görmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç ise konuşmasında, “Adıyaman kadim bir şehir, tarihi bir yerleşim alanıdır. Milattan önce 40 bin yıllara kadar geçmişi var. Dolayısıyla böyle bir kadim şehrin kültürel, müzik, gastronomi anlamında kültürel değeri var” diye konuştu.

"Çiğ Köfte Bunların Şahıdır, Padişahıdır"

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut ise bulgur yiyenlerin daha zeki olduğunu iddia ederek, “Adıyaman yöresinde bulgurdan ve bulgura ait ürünlerden yapılan 144 tane gıda var. Çiğ köfte bunların şahıdır, padişahıdır. Bulgur B1’den B6’ya kadar bütün vitaminleri içerisinde barındıran, çok şişmanlatmayan ama enerji veren, metabolizmamızı hızlandıran güzel besinler içerisindedir. Onun için ot yiyip ot kafalı olmuyoruz, bulgur yiyenler daha zeki oluyor diye ben biliyorum ve bunu kanıtlamaya da hazırım” ifadelerini kullandı.

Gündüz gerçekleştirilen bu etkinliklerin ardından akşam ise Adıyaman Belediyesi Konservatuarının Harfhane ekibi sahne aldı. Adıyaman yöresine ait bir birinden güzel türkülerin seslendirildiği geceye Prof. Dr. Canan Karatay’da katılarak Harhane ekibini dinledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman
Osman - 2 hafta Önce

Agac istiyoruz .YEŞİL bir Adiyaman istiyoruz.AĞAÇLANDIRMA yapılmalı hertarafa

Muhammed Umut
Muhammed Umut - 2 hafta Önce

YEŞİL BİR ADIYAMAN ISTIYORUZ AĞAÇLANDIRMA ISTIYORUZ

Rabia
Rabia - 2 hafta Önce

ADIYAMAN da agac cok az yeşil az AĞAÇLANDIRMA LAZIM NEFES ALAMIYORUZ Orman lazim yeşil bir Adiyaman için seferber olalım

Çiğköfte urfanın
Çiğköfte urfanın - 2 hafta Önce

Lann gerizekalı çiğköfte tescili urfanındır mal mal konuşma

Gül Nm
Gül Nm @Çiğköfte urfanın - 2 hafta Önce

Nereden Urfa'nın oluyor sen tarihini mi biliyorusn bizde çiğköfte çerez gibi birsey ustalar yapmaz 10 yaşındaki çocuk bile bilir

Urfa
Urfa - 2 hafta Önce

Aslında suç yapan haberci de değil bizim gerizekalı büyüklerimizin suçu

Doğa dostu
Doğa dostu - 1 hafta Önce

Çiğ köfte Urfa'nın bu böyle biline

Hırsız Adıyaman
Hırsız Adıyaman - 1 hafta Önce

Alın alın isodu da alın bir şey bir yere ait se o oranındır. Ama bunlar reklamını yaptı diye mallanıyorlar hasbam

SIRADAKİ HABER