Bu hafta köşemin penceresini şiddet sokağına açarak şiddetin genel manada ne olduğu şiddetin türleri ve ülkemizde artan kadın cinayetlerinin artışına dikkat çekmek adına kanayan yaramızı köşemize taşımaya çalışacağı Toplum olarak kaybettiğimiz nedir ne oluyor da bu vahşetler yaşanıyor ,şiddet eyleminin esiri olmamıza neden olan sebepler nedir.  yaşanan ve yaşatılan şiddetin farkında mıyız  özellikle aile hayatında yaşanan derin bunalımlar, yazılı ve görsel medya  haber manşetlerinde Her gün  kadın cinayetlerinin artış göstererek yaşanmasının nedenleri ve çareleri nelerdir.

Öncelikle Şiddete maruz kalıp kalmadığımızı anlamak veya şiddet uygulayıp uygulamadığımızın farkında olmak için  şiddetin ne olduğunu kavramak için    şiddetin tanımını açıklığa kavuşturmakla giriş yapalım. Şiddet Nedir ; bireye ekonomik psikolojik ve cinsel kişiliğine zarar veya acı veren her türlü fiziksel psikolojik ve ruhsal eyleme şiddet denir . bireyin bir şeyleri yapmaya zorlanması  yapmak istediği bir şeyi yapmasına  engel teşkil eden her eylem  şiddetin ta kendisidir.                     Bu doğrultuda konuya vukuf olmak adına şiddet türlerine şöyle bir bakalım neleri kapsıyormuş.

BAŞLICA ŞİDDET TÜRLERİ 

1- Psikolojik Şiddet bireye bağırmak, hakaret etmek, küfretmek, aşağılamak, küçümsemek Tehdit etmek Şantaj yapmak giyim ve yaşam tarzına müdahale etmek sosyal ilişkilerini sınırlamak evden çıkmasını yasaklayarak toplumdan soyutlaştırmak eylemlerini kapsar.

2- Fiziksel Şiddet bedene yönelik her türlü saldırı teşebbüslerini kapsar bunlar Yumruklama, tokat atma, vurma, ısırma vb. gibi şiddet eylemlerini kapsar.

.3- Cinsel Şiddet rızası olmadan bireye karşı cinsel içerikli eylemde bulunulması ve teşebbüsleridir kısaca sözlü veya fiil’li sarkıntılık dokunma okşama ve çocuk yaşta zorla evlendirilmek gibi konular cinsel şiddeti kapsar

4- Sosyal medya ve Dijital Şiddet Dijital ve sosyal medya araçlarıyla bireyin Taciz ve  takip edilmesi cinsel ve ekonomik olarak bireye  zarar vermeyi amaçlayan saldırıları kapsayan şiddet türü eylemleridir.

5- Ekonomik Şiddet bireyin hayatını idame etme gereksinim duyduğu ekonomik olanaklardan mahrum bırakılması bu ekonomik Arguvanların aleyhinde şantaj ve tehdit olarak kullanılmasıdır.

6- Mobbing bireye sistematik biçimde uygulanan kötü muamele, tehdit, şiddet, aşağılama gibi (yıldırma) eylemlerini kapsayan bir şiddet türüdür.

  Kısaca şiddetin tanımını ve türlerini ele aldıktan sonra ülkemizde yaşanan şiddet boyutuna bakmak gerekirse Toplumumuzda Her gün kadına karşı şiddet ve kadın cinayeti vakası ile karşılaşmaktayız. Peki bu şiddet artışı ve cinayetler birden bire mi vuku buldu, tabii de hayır toplumumuzdaki değer yargılarının dejenere olması toplumumuzda erkeklere biçilen olumsuz roller ve yetiştirme tarzının yanında eğitimsizlik en önemli etkenlerin başında gelmektedir. 

Özellikle dikkatinizi  buraya çekmek isterim 2005 ‘de  zina suç olmaktan çıkartılıp,  feminist kadın akımı adı altında kadının özgürleşme hareketi ile batının ürünü olan feminist  yaşam tarzı  kadın ve erkekte ahlaki değerleri erozyona uğrattı.

 Bunun yanında görsel ve işitsel medya reyting ve para kazanma uğruna  yapmış oldukları  dizilerle öne çıkardıkları kadına yönelik şiddet, dizilerdeki milli değerler ve inanç esaslarımızdan uzak yaşam tarzlarının toplumumuza ve yetişen kuşağa empoze edilip örnek yaşam modeli olarak benimsenmesine yol açmıştır. 

Kadınların kendilerine saygı gösterecek ve uyum içinde yaşayacakları eşler yerine daha çok para kazanan zengin ve kariyer sahibi eşler tercih etmelerine sebep olmuştur.    Erkek cephesinde ise kadının sadece bir cinsel obje olarak görülmesine para ve gücün elde edemeyeceği hiçbir şeyin olamayacağı düşünce ve görüşü hakim olmuş milli değerlerden uzak istediğini elde etmek için her yolu mubah sayan bir toplum haline getirmiştir. İşte bu olumsuz ve milli değerlerimizden uzak yaşam tarzının doğurmuş olduğu şiddet ve cinayet akımını ortadan kaldırmak için her platformda çocuklarımıza milli değerlerle yoğrulmuş ahlaki  yaşam değerleri modeli  ile yetiştirmemiz gerekmektedir

GELİN HEP BERABER İSLAM İNANCIMIZ GEREĞİ OLAN YAŞAM TARZINI YAŞAYIP YAŞATARAK MİLLİ DEĞERLERİMİZ DOĞRULTUSUNDA ŞİDDETTEN VE AHLAKİ ÇÖKÜNTÜDEN UZAK NESİLLER YETİŞTİRELİM YETİŞTİRELİMKİ GÖZÜMÜZÜN NURU OLAN EVLATLARIMIZ ŞİDDET VE AHLAKİ ÇÖKÜNTÜYE KURBAN OLMASIN.  CENNET ANNELERİN AYAKLARI ALTINDADIR ŞUURU İLE 25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE  GÜNÜ YAKLAŞIRKE KADINLARIMIZIN ALLAHIN EMENETİ OLDUĞUNU UNTMAYALIM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.