2019 YILI GÖBEKLİTEPE YILI OLACAKMIŞ

   Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy yaptığı açıklama ile 2019 yılını Göbeklitepe yılı olarak ilan edeceklerini açıklaması Şanlıurfa için büyük bir avantaj ve büyük bir gurur. Dünyanın en eski tapınağı ve yerleşim yeri olan Göbeklitepe geçtiğimiz aylarda da UNESCO Dünya Mirası Listesine girerek şehrimize büyük bir avantaj sağlamıştı. Bir iki gün önce de bakan Ersoy 2019 yılını Göbeklitepe Yılı olarak adlandıracaklarını ve böylelikle tarihi yapının potansiyelini daha ön plana çıkaracaklarını söyledi.

   Aslında baktığımızda peygamberler şehir olan ve dünyanın en eski tapınağı olan Göbeklitepe ve tek doğal akvaryumu olan Balıklıgöl’e sahip şehrimizin böylesi bir yıla laik görülmesi oldukça manidar bir olay. İçinde barındırdığı farklı kültürler ve yüzyıllardan beridir değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve 3 din içinde kutsal bir yerdir. Aslında tarihine gittiğimizde Şanlıurfa’nın böylesi bir potansiyele yıllar önce kavuşması gerekiyordu, içinde barındırdığı, kültürleri, medeniyetler ve tarihi yapılarla adeta bir birleştirici halka vazifesi gören güzelim Urfa’mız 2019 yılında daha fazla ön plana çıkacağı görünüyor. Turizm alanında 2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edilmesi ile birlikte, önümüzdeki turizm sezonunda daha fazla turistin gelmesi bekleniyor. İster istemez bu olacak peki bu olurken bu sevinci bu mutluluğu yaşarken bizi bekleyen tehlikelere de sadece kısa bir şekilde değinmek istiyorum.

   Şanlıurfa bu yılı güzel bir sezon olarak neredeyse geride bırakacak. Peki, 2019 yılı Göbeklitepe Yılı olarak ilan edilse, turizm alanında alt yapı ve üst yapımız yeterli mi, yeterli değilse ne yapılmalı, neler planlanmalı bunların hepsi yapılması lazım. Esnafından tutun sokaktaki dilencisine kadar herkesin bu konuda üzerine düşeni yapması gereklidir. Bundan dolayı güzel bir sezonu daha yaşamak için güzel şeyler yapmak gereklidir.

YORUM EKLE