Esnaf İsmail Portakal: ‘Vallahi Billahi Suriyeli Değil Urfalıyız’

Şanlıurfa’da lokantacılık yapan İsmail Portakal herkesin kendisini Suriyeli esnaflardan dolayı Suriyeli zannettiğinden dolayı iş yapamaz duruma geldi. Durumu ise dükkânına astığı yazı ile ancak düzeltebiliyor.

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Topçu Meydanı civarında lokantacılık yapan İsmail Portakal çevresinin komple Suriyeli esnaflardan oluşması ile birlikte Urfalıların kendisini de Suriyeli esnaf olarak gördüğünü ve bundan dolayı iş yapamaz duruma geldiğini söyledi. Esnaf İsmail Portakal ise olumsuz giden gidişatı iş yerinin camına astığı, “Vallahi billahi Suriyeli değiliz Urfalıyız” yazısı ile kendi lehine çevirebildi. Suriye iç savaşından önce çevresinin komple Urfalı esnaflardan oluştuğunu ama gelen Suriyelilerin Urfa’da iş yeri açması ile birlikte iş yapamayan esnafların iş yerlerini kapattığını belirtti. Boş kalan iş yerlerine yine Suriyelilerin kiraladığını ve çevrede tek Urfalı esnafın kendisi kaldığını belirterek bundan dolayı gelen Urfalı vatandaşların kendisini Suriyeli zannedip lokantasından yemek yemekten vazgeçtiğini dile getirdi.

Yaşanan tüm bu durumlara şikâyet eden esnaf Portakal, çevrede iş yeri açan Suriyelilerin vergi vermediğini ve üstüne mülteci oldukları için yardım parası dahi aldığını iddia etti.

‘Sorulmaktan bıktığımız için o yazıyı astık’

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde Şanlıurfa’dan Suriyelilerin lokanta açmalarına ve Suriyeliler yüzünden işleri kırık olduğunu söyleyen İsmail portakal “işyerinin önünde geçen vatandaşlar Suriyeli zannedip sormadan geçiyorlar bizde buna karşılıklı olarak cama şu notu yazdık Vallahi billahi Suriyeli değiliz Urfalıyız” dedi.

‘Yazdığım yazı sayesinde tekrardan müşteri kazandı’

“Öncelikle kendi memleketimizde, kendi işyerimizde, yurdumuz da Suriyeli vatandaşlar sayesinde memleketimizde yabancı durumuna düştük” diyen esnaf İsmail Portakal, “Çünkü bizim halkımız bu bölgeyi Suriyelilerin çoğunlukta olduklarını bildikleri ve bu bölgede Urfalı olmadıklarını zannediyorlar. Gördüğünüz gibi yazıyı yazdık yemin ediğimiz halde halkımız Urfalı olduğumuzu bilmiyorlar. Biz bu bölgede gerçekten çok mağduruz ve Urfa halkı bu bölge çoğunlukla Suriyeli olduğu için bu bölgeye fazla gelen giden olmuyor.

Suriyeliler yüzünden her şeyimizi yitiriyoruz evlerimizi işyerlerimizi kaybediyoruz çoğu esnaf işyerlerini kapatmışlar. Bu bölgede gerçekten çok fazla Suriyeliler var Suriyelilerin yaptıkları işi Urfalı %1’ni yapmıyor niye diyeceksiniz Suriyeliler vergi, maliye ücretleri yok her şey ekonomik olarak uygun devlet zaten ihtiyaç parası da veriyor yardım ediyor.

Halkımız herhangi bir yardım almıyor esnaf olarak mağdur durumdayız. Bu yazıyı okuyan %40-%50 yemin ediyoruz ki inanıyorlar, bu yazı olmasa gerçekten gelip yemek yiyen yok. Türkiye’nin en çok Suriyeli olan ilerden bir tanesi Urfa işler kırık. Bu yazıya sebebim burada geçen vatandaş bakıp geçiyor Suriyeli işyeri zannediyor ama bu yazı yazma işi ile gelen müşteriler var ama artık halkımız bilsin artık burada bir Urfalı esnaf var” şeklinde konuştu.

Haber: Ayhan kesici