Şanlıurfa İsot Üreticileri Kooperatif Başkan Yardımcısı Murat Mermer:  Toprak  “Yer Sıkıntımız Ciddi Anlamda Var”            

Türkiye'nin yemeklik pul biberi ihtiyacının büyük bölümünün karşılandığı Şanlıurfa'da, acı biber hasadının başlamasıyla birlikte isot (pul biber) kurutma telaşı başladı.

Şanlıurfa'da her yıl Ağustos ayında başlayarak, Ekim ayına kadar devam eden pul biber yapımı sezonu başladı. Kent merkezinde birçoğu kendi tarlalarında yetiştirdikleri biberleri işlemek için çoluk çocukla birlikte evlerinin damlarında pul biber yapmak için kolları sıvadı. Geçimini isot yapımıyla sağlayan aileler ise hal pazarında satın aldıkları tonlarca biberleri, Sırrın Mahallesi'ndeki isot tarlasında işleyerek, yurt içi ve yurt dışı piyasasına hazırlıyor. Şanlıurfa'da biber sezonun başladığını, biber reçeli, pul biber ve tohum ayıkladıklarını belirten Şanlıurfa İsot Üreticileri Kooperatif Başkan Yardımcısı Murat Mermer, “Doların yükselmesi isot üreticilerini fazla etkilemediğini yani isot Urfa’da yetiştiği için dolar kuru isot üreticilerini fazla etkilemedi. Ama dışarıdan alınan ham maddelerin üreticileri olumsuz etkilediğini söyledi. Geçen yılara göre verimin ortalama hemen hemen aynı. İsot fiyatlarında da geçen yılara göre fazla bir değişmenin olmadığını söyleyen Toprak, en çok yer sıkıntısı çektiklerini ve kurutma yaptığımız yerin pek Hijyenik olmadığını bu yüzden bir an önce yetkilerin buna el atması gerektiğini belirti.”

“Dışarıdan Alınan Ham Maddeler Bizi Olumsuz Etkiledi”

Doların yükselmesi isot üreticilerini etkilemediğini söyleyen Şanlıurfa İsot Üreticileri Kooperatif Başkan Yardımcısı Murat Mermer , “Biber Türkiye’nin Şanlıurfa ilinde yetiştiği için dolar kuru Şanlıurfa isot üreticilerini etiketlemiyor. Fiyatlar geçen yılara göre aynı bizim kuru biber satış fiyatlarımız 25-30 TL arasında, biber salçası fiyatlarımız ise 15-20 TL arasında. Dolarla pek fazla işimiz olmadığı için ama şöyle bir durumda var: Dışarıdan gelen ham maddeler bizi çok etkiledi fiyatlara çok yansıttı bize yansıdığı için doğal olarak çiftçiye de yansıdı. Çiftçi bu yıl daha zor durumda diye düşünüyorum. Ham maddelerin dışarda alınmaması gerekiyor. Özelikle fabrikacıların, büyük imalatçıların bizlerden ham maddelerini almalarını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kurutma Yaptığımız Yer Pek Hijyenik Değil

Geçen yıllara göre verim oranlarının hemen hemen aynı olduğunu söyleyen Mermer,“Geçen yıllara göre verim oranları ortalama aynı. Gelen bibere oranla bakıldığı zaman aynı. Birde yer sıkıntımız ciddi anlamda var. Görüldüğü gibi çok hijyenik değil yaptığımız yer ama şuanda yapabilecek hiçbir şey yok. Bizim yer çalışmalarımız var bunu inşallah belediye, valilik, Gıda Tarım vb… İlgili resmi kurumların biran önce el atmaları gerekiyor. Hep birlikte sadece onlar değil hepimiz elimizi taşın altına koyarak bu işi inşallah bitirmeye çalışırız. Yaptığımız iş ortam toz var sonra şehir merkezinde işi yapmamız engel oluyor. Aslında organize sanayi bölgesinde yeni yerimiz hazırlanıyor. Yeni yerimiz büyük olduğu için bizlerle iş bitmeyecek ilgili resmi kurumların yeni yerimiz için yardımlarını bekliyoruz. Biran önce yeni yerimiz için gerekenlerin yapılması gerekiyor halkımıza daha hijyenik daha temiz alanda hizmet vermek istiyoruz” dedi

Sezon Daha Yeni Başladı

Sezonun yeni başladığına değinen Mermer, “Geçen yıla göre talepte artış azalama konusu şuanda belli değil, çünkü sezon daha sezon yeni başladığı için bu konu ile ilgili bir şey diyemiyorum. Daha yeni başladı 3-5 gündür başladı. İleriki zamanlarda alıcıları bekliyoruz. Biber aşamaları 1. Aşama temizleme aşaması 2. Aşama temizlenen biberler makinadan geçer 3. Aşama makinadan geçen biberler kurutma aşamasına geçer 4. Aşama terleme aşaması Urfa’nın siyah kurutmalık biber kullandığımız halle geliyor.5.  aşama kurutulan biber makineden geçer 5 aşamadan oluşur daha sonra çiğköftelik biber haline gelir” dedi.

HABER: AYHAN KESİCİ